Why are there concrete benches on the lentils?

LavickyHoupaciThe first lentil with swings was opened and immediately the children eagerly threw themselves on it. Their parents also go to them with lentils, and especially mothers and grandmothers immediately started discussing why the benches only have a concrete surface finish and they seem cold. Why don’t the benches have wooden cushions? The reason is simple: in winter and on cold evenings, those who do not want on the benches will study.

There is always a problem with benches in the housing estate. If they are placed somewhere, people will start complaining that homeless people and drunken youth are gathering around them. If benches are missing, people have nowhere to sit and where to rest. It is a very complex issue that never has a 100% solution. One of the articles in last year’s Letňanské listy addressed this issue in great detail.

NovyVstupBezdomovec

I personally asked the mayors in other cities, I found out how they fight with this problem in other parts of Prague. The situation is the same everywhere. Benches near houses, playgrounds and sidewalks during the day serve for sensible and clean people, in the evening they become a place for young people, drunkards and the homeless to come together. Are there 100% solutions to prevent these situations?

WP_20140904_013

The city police inspect the housing estate as part of their occasional patrols. If there is a really big mess or noise somewhere, people will call the police themselves. But what should benches look like that will attract children, mothers, grandmothers and grandfathers during the day and repel homeless drunks during the night?

So we tried this idea. Make benches that will study those we don’t want on the benches in winter and on cold evenings. And moms will definitely always find a place for a small blanket in a stroller or bag if they are cold. When the sun is shining, the benches are warm and you can sit on them. If it is cold, the drunk youth will only stand for a while and then they will prefer to sit in Ojaia.

 

WP_20140921_006

We will see if this solution works in the coming months. And if not, we will keep looking. Wooden seats can always be finished on contemporary concrete blocks.
We will place 48 separate benches throughout the housing estate within Lentilek. These will be without backs and will be wooden. It will be possible to sit on them even in winter.

RailoLavicka2

What do you think will be a positive response to the benches, because they are nice and fit the housing estate. Or will they be more dissatisfied with drunkards and the homeless? How long do benches last without damage? Do you have an idea how to make a playground with benches for mothers and grandmothers and at the same time prevent drunks, homeless people and rude youth from moving there in the evening? Should we have made Lentils completely without benches? Discuss below.

18 thoughts on “Why are there concrete benches on the lentils?”

 1. Je mi smutno z tohoto článku, ani se mi nechce věřit, že jste ho napsal :-(. Tohle přeci problém neřeší, a jako politik to určitě víte. To, že nebudou lavičky nesnižuje počet bezdomovců. I ti zatoulaní psi dostávají od města lepší péči než lidé … stavíme jim psí útulky, krmíme je, hledáme někoho, kdo by se o ně postaral. Tedy, postarejme se o to, aby bezdomovci měli kde spát a mějme lavičky, na kterých se dá sedět. Protože ty betonové a kovové jsou na dvě věci.

  1. Dobrý den paní Kolínová, je mi upřímně líto každého, kdo ne vlastní vinnou ztratí domov a je nucen žít na ulici. Nepředpokládám však, že mezi lidmi je většinový názor, abychom v Letňanech stavěli lavičky pro bezdomovce.

  2. Samozřejmě to problém neřeší a ani nemá. Nikdo z nás nestojí o to, aby se bezdomovci povalovali na lavičkách okolo hřišť. To snad musíte uznat.

 2. Musí fungovat správce a městská policie placená z peněz daňových poplatníků. Nemusí čekat, až ji někdo zavolá. Pochůzky jsou nutné. Slovo pochůzky je od slovního základu chodit.

  1. Paní Čekalová, toto bych podepsal. Plně s Vámi souhlasím. Mezi lidmi převažuje mylný názor, že městskou policii řídí obec či snad starosta. Více informací k pravidelným pochůzkám Vám poskytne vedoucí okrsku pro Prahu 18 Barbora Konvičková, 284 028 139, praha18.p9@mpppraha.cz. Zde můžete uplatnit i své návrhy na vyšší kvalitu služeb, které Vám městská policie placená z peněz daňových poplatníku poskytuje.

 3. Včera jsem zde nechala příspěvek, dnes tu není, mám to chápat tak, že byl nevhodný? Děkuji.

   1. Paní Kolínová, pracuji jako radní pouze pár hodin denně. Výplatu 1800 Kč posílám na dobročinné účely. Mám standardní zaměstnání, kterému se musím primárně věnovat. Navíc v neděli jsme byli s rodinnou mimo Prahu. Dovolte mi prosím, abych měl alespoň pár hodin na odpověď. Myslím, že právě Vy můžete potvrdit, že odpovídám na všechny dotazy, ať jsou kritické či pozitivní. Děkuji.

 4. Krásný den,
  dovolte, abych přispěl do diskuze komentářem a zároveň případně naznačil některá opatření pro ostatní Lentilky. Moc prosím, aby “houpací lentilky” obdržely provizorní popelnici, než bude vybudován systém odpadkových košů. Ikdyby byla v této popelnici polovina odpadků, které jsou nyní na zemi, tak to bude přínos. Jinak betonové lavičky nevadí, protože si na ně do té doby, než zaroste okolí travou nikdo nesedne, jelikož jsou pokryty bahnem (nejsou používané jako lavičky, ale jako herní prvek). Ale to se nedá nic dělat, pokud Lentilka nebude otevřena až po kompletním zatravnění, nebo se z nestane klasická lavička. Poslední věc – přístupové chodníčky. Jsou vyměřeny “cimrmanovským” krokem, protože ani krokem dospělého nelze přejít bez “mezikroku” :-). Kočárkem se dostává k Lentilce velmi obtížně. Po trávě to půjde lépe. Zároveň prosím pejskaře – umístěním pisoáru pro psy se nestává plocha volným výběhem! Díky a Lentilkám zdar – až to bude kompletní, tak to bude opravdu obrovský přínos! Hezký den.

  1. Dobrý den pane Grossi, provizorní popelnice jsou objednány. Dorazí však až za 10 dnů. Pracovník technické čety tedy dnes ještě objíždí Baumaxy a Hornhbachy, zda se nedá něco koupit ihned. Jak vidíte, radnice reaguje velmi rychle na rozumné požadavky slušných občanů 😉 Jinak díky za podnět. Jak jsem Vám říkal osobně v sobotu na návsi, kolem lentilky bude několik košů, které budou umisťovány až ke konci stavby společně s dalšími lavičkami. Současný nepořádek není pěkný, ale sídliště je stále stavba, tak řadu věcí akceptujeme. Houpací lentilka byla otevřena pro předčasné užívání. Nechtěli jsme děti nechat čekat do října, až bude všude nový trávník.
   K přístupovému chodníku snad jen dvě poznámky: mohli jsme udělat tři standardní chodníky po jednom z každé strany, ale dokážete si představit ty reakce, že zase všechno betonujeme a dláždíme. Toto řešení je kompromisem mezi vyšlapanými cestami a plně vydlážděnou plochou. Lentilka je primárně určena pro děti od 5 do 12 let. To samozřejmě neznamená, že by na ní nesměli dospělí či děti mladší. Odstup dlaždic je tedy dělán pro dětský krok. A když byl Jára Cimrman ve věku 5-12 let, tak měl určitě krok 40-50 cm 😉

 5. Dobrý den, chtěla bych za plno maminek napsat, že v kočárku máme plno místa na deku. Jestli ten nápad pomůže, aby se nám pod barákem neváleli bezdomovci, tak je to jen dobře. Fandím Lentilkám a už aby byly hotové.

 6. Dobrý den, pane Mikulecký, chtěl jsem se zeptat na nově vznikající prostranství v ulici Kuželova, resp. na jejím původním slepém konci. Nyní spatřuji, že zde vznikají další prostory se zatravňovací dlažbou 🙁 Proč? Jaký to má smysl? Rozumím tomu v místech, kde tato dlažba rozšiřuje chodníky pro případný vjezd zásahových vozidel. Takto to na mě působí jako práce mé malé dcery s pastelkama – maluje, kde je volné místo 🙁 Takto na mě působí i rozmístění zatravňovací dlažby v tomto místě. Ta je v trávě stejně nebezpečná jako zapomenuté šrouby po demontovaných houpačkách a klepadlech. Osobně bych místo křížem krážem položené dlažby viděl spíše navezenou zeminu, resp. uměle vytvořený kopec určený pro naše nejmenší k zimnímu bobování. Jediný je zatím u Bahoku, ten další, třeba zrovna v tomto místě, by děti určitě uvítaly.

  1. Dobrý den pane Mad, nové chodníky odpovídají původnímu záměru, jak se můžete přesvědčit na obrázku.

   Dodatečné zatravňovací dlaždice musíme položit, abychom zajistili pevnou přístupovou plochu ke kanálům PVK/Veolia. Toto bylo podmínkou pro vydání územního rozhodnutí a stavebního povolení. Nelíbí se mi to, nechtěl jsem to, ale bohužel musíme dodržovat podmínky majitelů spodních sítí, jinak bychom na sídlišti nikdy nic nepostavili.
   Kopec je dobrý nápad. U nás v Místecké je kopec celou zimu plný bobujících dětí. Jen škoda, že Váš nápad nepřišel dříve. Teď kvůli dotačním podmínkám nemůžeme po dobu 5ti projekt měnit. Není to sice nemožné, ale většina změn po dokončení projektu bývá obvykle ze strany dotačního orgánu nepovolena.

 7. Dobry den, bylo by mozne osadit jednotlive lentilky stojanama na kola? Mnoho rodin jezdi na lentilky na kolech a nema je kam polozit. Resi to opiranim o betonove lavicky, ty jsou jiz po prvnich dnech poskrabane a odrene od pedalu kol. Bylo by fajn, kdyby se u lentilek objevily parkovaci spiraly na kola, treba se znackou, ktera by navstevniky napadala k parkovani kola tam. Dekuji. PS

 8. Chtěla jsem se zeptat, jestli by se na parkovací místa v Jančově ulici daly přišroubovat ty žluté zábrany, které jsou namontovány na parkovišti na rohu Místecké. Auta tam parkují na doraz a po úzkém chodníčku, který se táhne podél celé Jančovy se s kočárkem velmi špatně projíždí. Moc děkuji za odpověď a možné řešení.

Comments are closed.