The housing estate will be ZONE 30

Zona30As part of the Letňanská lentilka project, traffic in the housing estate will also change significantly. New parking spaces have been added for drivers and road surfaces have changed. Some crossings have been modified to protect pedestrians. Traffic calming is achieved by retarders and other deceleration elements. The Lentilek housing estate is now ZONE 30. What does this mean for drivers?

Zone 30, like the residential zone, provides greater safety for pedestrians and cyclists. It is usually introduced in residential areas of municipalities and the goal is to calm traffic as much as possible where cars, pedestrians and cyclists constantly meet. While the calming of roads with a predominant traffic function aims mainly at speed control, the general calming of zones also seeks to reduce the intensity of motorized traffic – either by transferring part of the traffic to other roads or by reducing the total volume of car traffic in the area.

The basic parameters of Zone 30 are:

 • Top speed 30 km / h
 • Parking – anywhere at the edge of the road, if there are no local restrictions
 • Driving priority – it is recommended to introduce the right-hand priority across the right
 • Pedestrians can cross anywhere
 • Cyclists are led together with cars on the road

Pedestrian traffic

Pedestrians are very vulnerable participants in traffic. Children and the elderly are among the most vulnerable. It is therefore necessary to provide pedestrians with a safe and comfortable traffic environment. Due to the nature of Zones 30, it is not necessary to set up pedestrian crossings within these zones and mark them with vertical and horizontal traffic signs. Pedestrians are allowed to cross virtually anywhere.

Bicycle transport

Zone 30 provides area support for bicycle traffic. Due to the maximum permitted speed of 30 km / h, it is not recommended to segregate bicycle traffic from motor traffic in Zones 30. Mixed traffic on the road without setting up a separate cycling infrastructure is recommended.

Individual car transport

At the entrance to Zone 30, the driver should receive clear information about the traffic regime that awaits him within the zone. The creation of a traffic environment should motivate driving at a maximum speed of 30 km / h and stimulate you to drive responsibly. Calming measures do not need to be marked with vertical traffic signs, as these measures are common and common in Zones 30 and must be taken into account automatically by the driver.

Ministry of Transport: Technical parameters of Zone 30, Design of Zones 30

Additional articles on the issue of transitions:

What are the rules at crossing points?
Uncertainty, but therefore greater safety in places to cross
The place to cross is not a transition. The pedestrian does not have priority over it

28 thoughts on “The housing estate will be ZONE 30”

 1. Odvážný krok pro Letňany. Děkuji za něj. Je ale třeba věnovat zvýšenou pozornost řešení míst pro přecházení, například u Velešínské ulice.

 2. Zóna 30 je správné řešení. Snad budou auta jezdit pomalu a parkovat tam, kde mají. A přechody teda nikde na sídlišti nebudou?

  1. Dobrý den, ZÓNA 30 bude přesně v rozsahu Lentilek fáze 1, bude se tedy týkat ulic Ivančická, Jančova, částečně Místecká, Krausova. Do budoucna by měla být zóna rozšířena na další ulice na sídlišti. Přechody v ZÓNĚ 30 nejsou zpravidla realizovány. Chodci mohou přecházet kdekoli, nicméně opatrnosti není nikdy dost.

 3. Nemohu jako řidič nereagovat poznámkou; pokud prostřednictvím článku prohlašujete, že přechody pro chodce ve vaší koncepci ZÓNA 30 “nebudou”, znamená to, že v nejbližší době mohu očekávat, že budou chodci vstupovat do vozovky svévolně v kterékoli části komunikace s očekáváním, že před nimi řidič vždy zastaví? Ne, že bych nyní nesledoval dění mimo vozovku (a nejen v Letňanech), ale vždy mám jistotu, že chodci přecházejí (obvykle) na přechodu. (A ti, kteří nikoli, tak ti vždy důkladně zhodnotí vhodnost přechodu vozovky mimo přechod.)
  Mám ale obavy zejména u začínajících řidičů, kteří se teprve učí současně zvládat všechny úkony ovládání auta a i ti budou nyní muset v Letňanech navíc neustále sledovat široké okolí před sebou, aby jim tam tzv. “někdo nevběhl”.
  Také si myslím, že je ZÓNA 30 takto nevhodně prezentována pro děti, které jsou obvykle vedeny k tomu, aby se při potřebě jít na druhou stranu silnice na přechodu řádně rozhlédli, a pak teprve přešli. Bojím se, že v ZÓNĚ 30 to děti pochopí tak, že do silnice mohou svévolně vstoupit kdekoli a kdykoli se jim zachce; za takové situace nebudou přiliš hodnotit vhodnost jejich činu a může se tak stát, že vkročí do silnice třeba 5 metrů před jedoucím autem.
  A pokud se takovéto dítě potká v silnici se začínajícím řidičem, o kterém jsem psal výše, osobně mohu již pouze doufat v to, že nepůjde o mé dítě…

  Mám ještě jeden nesouvisející dotaz: zda se dotkne proklamované “zklidnění” těchto ulic: Křivoklátská, Beranových, Veselská a Tupolevova ?

  1. Dobrý den, začnu od konce. Rekonstrukce a tím i zklidnění Křivoklátské je plánováno na příští roky. Přesný termín však nebyl stanoven, ale nepředpokládám, že by to bylo později než v roce 2018. Křivoklátská je jediná ulice, kterou spravuje naše městská část. Ostatní spravuje hlavní město a otázka by tedy měla jít na magistrát. BTW… Tupolevka už je zklidněna od Glóbusu po metro. Více už ji zklidnit asi nepůjde.

   ZÓNU 30 jsme pro Lentilky zvolili po dlouhé diskusi s dopravními odborníky a policií ČR, která nakonec dávala finální souhlas ke stavebnímu povolení. Další variantou bylo ponechat stávající stav (žádné zklidnění) nebo realizovat obytnou zónu (pravidla podobná se ZÓNOU 30, ale mnohem vyšší náklady na bezpečnostní opatření). Dopravní část Lentilek byla hrazena ze zdrojů městské části, dotace jsou pouze na hřiště, zeleň, chodníky apod. S ohledem na tyto důvody byla zvolena Z30.

   Na sídlišti je Z30 novinkou a bude jistě chvíli trvat, než si všichni – chodci i řidiči – navyknou na nová pravidla. Připravili jsme jednoduchou marketingovou kampaň pro řidiče, která začne po osazení značek. Děti procházejí pravidelnou dopravní výchovou ve škole. Určitě nebude problém zařadit do výuky i zmínku o Z30 na sídlišti. Z30 zatím nebyla dětem prezentována, tak je předčasné hodnotit, jestli je prezentace prováděna vhodným či nevhodným způsobem.

   Každý den na silnicích umírají lidé. Statistika nehodovosti českých řidičů je alarmující. ZÓNA 30 zřízená v rámci Letňanských lentilek jednoznačně bude cestou ke zklidnění dopravy na sídlišti. Vše samozřejmě záleží, jako na jiných silnicích, na disciplinovanosti všech účastníků provozu, včetně mladých řidičů, chodců, dětí a cyklistů. Radnice zónou definovala nová pravidla a realizovala prostředek k vyšší bezpečnosti. Odpovědnost za dodržování stanovených pravidel je na náš všech.

 4. Dobry den, bydlim v Kuzelove ulici, alespon papirove, protoze Kuzelova cilene zmizela. Fandim Lentilkam a tesim se na jejich dalsi rozvoj v ramci dalsich moznych dotaci. Chci se jen zeptat, co ta zmena pro nas, obcany z Kuzelky, bude znamenat formalne? Jaka bude nase adresa, k jake ulici budeme patrit? Je to zmena vsech dokladu, smluv, hypotek, zkratka vseho…

  Dekuji, Karel

 5. Dobrý večer. Myslím, že to bylo již diskutováno, ale pro jednoduchost. V zóně 30 přecházející chodec ztrácí jakoukoli přednost před vozidlem. Je to spíš konstatovámí než dotaz.

  1. Chodci musí používat chodník, přecházet mohou kdekoliv, vyznačení přechodu pro chodce je zpravidla zbytné (až nežádoucí). (Zdroj: MINISTERSTVO DOPRAVY, NAVRHOVÁNÍ ZÓN 30, TECHNICKÉ PODMÍNKY)

 6. Dobrý den, začít uplatňovat Z30 na sídlišti, které tu stojí i se svými přechody desítky let, mi přijde opravu nemoudré. Vnese se to sem jenom chaos a toho se, jak jistě víte, už báli i staří Egypťané, protože věděli, že je to většinou začátek něčeho, co nedopadá dobře. Takže mi už teď, jako matce dvou malých dětí, vstávají vlasy hrůzou na hlavě. Stačí, když každý den vidím, jak rychle tady ty auta jezdí a sníženou rychlost nedodržují. Budu se modlit, aby to nebyly moje děti, které tady někdo srazí jenom proto, že se někdo rozhodl na zem nenamalovat pár pruhů a změnit všechno, co tady po desítky let platilo a fungovalo. Děkuji P. Kubíková

  1. Dobrý den, paní Kubíková, po 30 letech jsme sídliště změnili a každý se může přesvědčit, do jaké míry je to změna k lepšímu. I přesto, že jsem vnitřně velmi konzervativně založen, tak názor, že něco tu je 30 let a neměli bychom to proto měnit, nemohu považovat za moudrý. Ve smyslu tohoto názoru bychom museli nechat třeba u Vás před domem stovky metrů starých betonů a asfaltů, které tu také byly 30 let. Skutečně to tak chcete?

   ZÓNA 30 byla naprojektována po důkladných diskusích odborníků na dopravu, projektantů a zejména na základě jasně stanoveného požadavku Policie ČR, že dopravu na sídlišti musíme zklidnit. Cílem Z30 je mj. zvýšení obezřetnosti na obou stranách – u chodců i řidičů. Snížení rychlosti na 30 km/h, absence přechodů a možnost přejít komunikaci kdekoli nutí řidiče i chodce předpokládat, že se mohou potkat na jakémkoli místě. Přechod vede chodce k mylnému dojmu, že má absolutní přednost, a řidiče k závěru, že za přechodem může opět přidat plný plyn. A jak jsou takové přechody bezpečné, jsme se mohli na Tupolevce bohužel přesvědčit minulý týden.

   Jančova, Místecká nebo Malkovského mají parkovací stání po celé své délce. Pohyb chodců je tedy možné očekávat všude. A právě proto zavádíme ZÓNU 30. Ta bude ještě například v Jančově doplněna zpomalovacími prvky a povede zcela jistě ke zklidnění dopravy na našem sídlišti a minimalizaci, případných střetů.

 7. Dobrý den pane Mikulecký,
  bohužel stovky metrů starých betonů a asfaltů, jak píšete, neohrožuje životy a zdraví mých dětí. Takže přirovnávat toto k výrazným změnám, které se dotknou silničního provozu na sídlišti, není na místě. Ale když už se bavíme o situaci u nás před domem – tam se stovky metrů starých betonů pouze vyměnily za dvě stovky nových betonů. Ale zpět k věci. Svou odpovědí, že přechod vede řidiče k závěru, že za přechodem můžou opět přidat plný plyn, jste mi pouze dal za pravdu, že přechody tady prostě fungovali a fungují. Řidiči přesně ví, kde jsou, dávají pozor a ZPOMALUJÍ. A o to mi, jako matce malých dětí jde. Učím svoje děti, že mají přecházet pouze tam, kde je to bezpečné – tedy na přechodu, které jsou většinou umístěny tak, že jsou viditelné a v noci dobře osvětlené! A toto mi Z30 bez přechodů neumožní. Můžete mi, prosím, napsat s jakými odborníky na dopravu toto bylo diskutováno. Požadavek Policie ČR plně chápu, ale proč se prostě ty přechody nemohou zachovat? Vždyť vyhláška č. 398/2009 Sb., o obecných technických požadavcích zabezpečujících bezbariérové užívání staveb má logiku – chodníky v místech přechodů musí mít snížený obrubník na výškový rozdíl 20 mm oproti vozovce a musí být opatřeny signálními pásy spojujícími varovné pásy umístěné po délce sníženého obrubníku s vodícími liniemi. Vždyť tady s námi žijí i vozíčkáři, nebo je tu spousta maminek s kočárky, proč by měli vstupovat do vozovky přes obrubníky?
  Děkuji P. Kubíková

  1. Celoplošné snížení rychlosti, eliminace kritických míst, tlak na vyšší obezřetnost řidičů i chodců v celém území… to jsou jen některá opatření, která díky zavedení Z30 přinesou vyšší úroveň dopravní bezpečnosti na sídlišti. Dopravu potřebujeme zklidnit po CELÉ DÉLCE ULICE nejen na přechodech, proto byla zvolena právě Z30. Z aut parkujících po jedné či dokonce po obou stranách ulice mohou kdykoli vyběhnout malé děti a rozběhnout se mezi auty. Vznikají tak velmi nebezpečné situace, kterých jsme svědky každý den. Jako zkušená matka určitě uznáte, že musíme děti chránit nejen na přechodech. Ty jsou odborníky na dopravu považovány za kritická místa, protože u chodců mohou vyvolávat pocit falešného bezpečí.
   Problematika dopravy je poměrně složitá, nicméně na internetu lze nalézt řadu dopravních studií či odborných i laických článků, např. tento, který se věnuje rušení přechodů:
   http://auto.idnes.cz/misto-pro-prechazeni-neni-prechod-chodec-na-nem-nema-prednost-ptc-/automoto.aspx?c=A100824_101625_automoto_fdv

 8. Dobrý den pane Mikulecký,
  nezpochybňuji, že zóna 30 je dobré řešení, ale s přechody pro chodce, tak, jak je tomu např. v Karlíně. Ostatně v Karlíně zavedli zónu 30 a snahou bylo minimalizovat rozsah značení. Do roka a do dne byla udělána velká a výsledkově pozitivní analýza a jak to dopadlo? Komise odborníků doporučila následné proznačkovaní a domalování. Proč? Protože lidé sice změnu vesměs přijali pozitivně, ale nějak se tam v tom stále nevyznají a porušují tam doslova kde co. Analýzu je možné stáhnou na internetu: http://m.praha8.cz/file/lBm1/Analyza-vlivu-zony. A to tam jsou přechody pro chodce! Tak proč se nepoučit z něčeho, co je již vyzkoušené? A co se týče vyběhnutí dítěte pod auto jedoucí byť 30 km za hodinu – i to dopadá tragicky!
  S pozdravem
  P. Kubíková

  1. Dobrý den, Vámi zmiňovanou analýzu jsem již dříve četl, když jsme připravovali změny v dopravním značení a mj. i proto, že jsem v Karlíně přes 2 roky pracoval a místní zónou jsem projížděl takřka každý den. Charakter Karlínské Z30 je poměrně odlišný. Skrz zónu projíždějí tramvaje a zóna eliminuje případnou tranzitní dopravu. Toto v Letňanech naštěstí nemáme a proto je nutné se na Z30 u nás sídlišti dívat jinak.

   Analýza je velmi přínosná, nicméně pozornému čtenáři neunikne, že se v ní ani jednou nevyskytuje slovo “přechod”. Závěrečná doporučení se týkají zejména doplnění značek “Dodržujte přednost ZPRAVA”, zpomalovacích prahů na dvou křižovatkách a úpravy značení pro cyklisty.

   Jakákoli nehoda, kdy se střetne auto s člověkem, může být tragická. A proto jsme po celém sídlišti snížili rychlost z 50 km/h na 30 km/h a eliminovali maximum kritických míst, kam spadají mj. přechody. Chceme, aby řidiči očekávali chodce všude a zpomalili po celé ulici, nikoli jen na přechodu. Toto opatření jednoznačně přispěje k celoplošnému zvýšení bezpečnosti. Věřím mým sousedům, že budou kolem svých domovů dodržovat pravidla ZÓNY 30, která se běžně zavádí v podobných sídlištích. A do budoucna je změna vždy možná.

   1. Dobrý den pane Mikulecký,
    také Karlín velmi dobře znám, chodila jsem tam do školy čtyři roky a pokud vím, tak tramvaje jezdí pouze po jedné ulici, takže z analýzy se jistě poučit můžeme. Analýza je přínosná a pozornému čtenáři jistě neuniklo, že se v ní nevyskytuje slovo přechod, protože tam přechody pro chodce prostě JSOU a toho si, jako pozorný čtenář, jistě všimnete hned na třech fotografiích v této analýze. Tou změnou do budoucna myslíte, že čekáte, až se tady něco stane a pak tedy budete laskavě reagovat? Máme to brát tak, že tady my a hlavně naše děti budou pokusnými králíčky, jestli by to tady bez přechodů třeba náhodou nefungovalo? Máte děti? Chápete, že je obrovský rozdíl mezi tím, když dítě řádně vstoupí na přechod, kde má přednost a nebo vstupuje do vozovky, kde žádnou přednost nemá? Nemůžete předpokládat, že všichni budou dodržovat tu 30, prostě nemůžete. Ráda bych znala, se kterými odborníky na dopravu toto bylo konzultováno, a ráda bych se na ně obrátila. S pozdravem P. Kubíková

    1. Dobrý den, paní Kubíková, je zbytečné vyvolávat hysterii a operovat s termíny o pokusných zvířatech. V rámci zavedené Z30 jsme zrušili dva přechody. Jeden v Jančově ulici, který není na cestě do žádné školy, ledaže by Vaše děti po výuce navštěvovali blízkou restauraci Trio, což v jejich věku nepředpokládám. A v Krausově, přes který děti ze sídliště chodily a byl využíván mnoha lidmi. Pokud mají Vaše děti instrukci chodit přes ulici pouze přes přechod, nechť při cestě od Vašeho domu na fialovou nebo červenou lentilku využijí v Krausově ulici další tři přechody, které zde zůstaly. Je to pár metrů navíc a děti i Vy se určitě budete cítit více bezpečně. Dále jim prosím doporučte, až nevyužívají místo pro přecházení, které je několik let naproti domu Krausova 604.
     Na druhou stranu je dobře, že se ve škole naučí i jiné dopravní situace, ze kterými se mohou setkat nejen na našem sídlišti. Již mnohokrát jsem v této diskusi zmínil odborné analýzy ukazující, že přechod vyvolává falešný pocit bezpečí pro chodce, který předpokládá, že za všech okolností má při vstupu na přechod přednost. Děti bychom měli učit, že tomu tak není. A jedním z mnoha prostředků je vytváření “míst pro přecházení”, jaké máme nově v Krausově ulici, kde nemá přednost chodec ani řidič a oba musí zvýšit svou obezřetnost. Věřím, že i Vy časem své děti naučíte, jak správně v těchto místech přecházet ulici. Budou to potřebovat. V Praze i dalších městech přechody ubývají a vznikají bezpečnější místa pro přecházení, jak ukazují přiložené články.

 9. Dobrý den pane Mikulecký, při pohledu na změnu sídliště v okolí ulice Kuželova za poslední týden mi nedá nereagovat. Hlavně bych se chtěla připojit k reakcím na zavedenou Z30 a zrušené přechody. Mám malé dítě, které mělo začít chodit do školy a ze školy samo, nicméně po zrušení přechodů jsem od tohoto rozhodnutí ustoupila, protože nebudu čekat, jestli ho při přecházení někdo srazí. Už tak zde byla křižovatka ulic Jankovská a Místecká dost špatně přehledná i pro dospělého. Místo toho, aby byla situace vylepšena, tak se přechody rovnou zruší. Uvádíte tu dopravní výchovu ve školách – ano, ale právě tam se dozvědí, že mají přecházet na přechodu a ještě se pořádně rozhlédnout (to děti ostatně učíme už od malička). Místo toho mají teď přebíhat kdekoliv je napadne a ještě mezi parkujícími auty…opravdu nechápu…
  Další věc, které jsem si všimla a na kterou bych se chtěla zeptat, je postavení jakýchsi patníků do vjezdů na chodníky, kterými se dalo přijet před vchody do domů. Znamená to, že nebudeme mít přímý přístup autem ke vchodům, jak tomu bylo v posledních týdnech? Přijde mi to totiž dost nepraktické v případě, že někdo potřebuje např.stěhovat apod. Předem děkuji za Vaši odpověď.

  1. Dobrý den, český dopravní systém nabízí řadu možností, jak zabránit styku řidiče a chodce. Pokud se děti při dopravní výchově učí, že přejít ulici lze jen na přechodu, tak by se měl příslušný učitel dovzdělat. Naštěstí na Letňanských školách má dopravní výchova vysokou úroveň a děti jsou seznamovány s kompletními dopravními předpisy, se kterými se mohou v naší čtvrti setkat. Nechtěl bych, aby moje děti učil někdo, kdo jim říká, že se mají rozhlédnout jen na přechodu. Chci, aby už od mala věděli, že se mají zastavit a rozhlédnout VŽDY, když vstupují do vozovky.

   Křižovatka Místecká x Jablunkovská je skutečně složitá (ul. Jankovská je v Krči). Zde byl jeden přechod a ten zde také zůstal. Žádné dopravní změny zde nenastaly, pokud nepočítáme zpomalovací prvky na začátku Jančovy.

   V rámci Lentilek byly zrušeny dva přechody – v Jančově u Velešínské ulice a v Krausově ulici. Přechod v Krausově jsme velmi dlouho diskutovali, ale nakonec jsme se po dohodě s dopravními projektanty a Policií ČR rozhodli, že zde přechod nebudeme malovat. Jsou zde instalovány zpomalovací prvky a můžeme případně přidat další. Předpokládám, že odpovědní rodiče své děti naučí na tomto místě se rozhlédnout, než vstoupí do vozovky, i přesto, že zde není nakreslená zebra.

   Druhý zrušený přechod je u Velešínské. Zde jsme upravili i chodníky a vstupy do vozovky. Děti z našeho sídliště spadají do spádové oblasti ZŠ Fryčovická a proto nelze předpokládat, že by tento přechod v Jančově zásadně využívaly a prodlužovaly si cestu skrz Velešínskou. Do školy chodí opačným směrem.

   Ulice Jančova byla dříve velmi nebezpečná, protože byla rovná a pro řidiče poměrně přehledná. Nebylo nezvyklé potkat zde auto jedoucí přes 60 km/h. Přednost zprava dodržovali řidiči jen sporadicky. Při výstupu zejména z podélně zaparkovaných aut vznikaly velmi nebezpečné situace. Nedokážu si představit, že bych zde s dětmi zaparkoval a nechal je otevřít dveře. A aby snad vyběhly samy z auta ven? Nesmysl.

   Nyní máme v Jančově max. povolenou rychlost 30 km/h, zpomalovací prvky a auta parkují příčně – bezpečnější vystupování. Všechna tato opatření vedou celkově k vyšší bezpečnosti. Je však na nás, jak budeme dopravní pravidla dodržovat. Případné dopravní nehodě nikdy 100% nezabrání dopravní žádné omezení, ale jen my, řidiči, kteří se chováme na silnicích se vzájemným respektem a velkou obezřetností.

  2. Zábrany byly instalovány na základě dohody s SVJ, aby se před domy neparkovalo. Klíče už mají, případně brzy budou mít všichni předsedové SVJ a nechávám na nich, jak se budou či nebudou zábrany používat. Doplním, že se jedná o standardní dopravní prvek, od kterého mají klíče i hasiči nebo záchranná služba. Můj soukromý názor je, že by se takové zábrany nemusely používat, pokud bychom všichni dodržovali dopravní pravidla, které učíme i naše děti.

 10. dobý den myslím si že řidiči tricitku dodrzovat nebudou už ted je jestli se nemýlím v Malkovske ulici okolo parkovaciho domu a auta zde tricet opravdu nedodržují

  1. To, že neposlušní řidiči nedodržují předpisy, nemůže být k důvodem k nezavádění opatření pro zklidnění dopravy.

 11. Krásný den,
  ptám se dopředu až se začně řešit ulice Malkovského. Týká se zóna “30” i ulice Malkovského, která je velmi “nebezpečná”, a to z důvodu velkého množství aut při raním dovozu do školky (parkují všude možně) a zároveň i z pohledu výjezdu z garážového domu; umístěním kontejnerů přes silnici naproti domu, apod.. Řidiči nerespuktují již teď umístěnou třicítku na začátku ulice. Plánují se např. retardéry, jako tomu je ve vjezdu do Ivančické? Díky

  1. Malkovského by si zasloužila větší zásah – výměna povrchu komunikace, oprava chodníků, úprava parkování, vyřešení popelnicových stání atd. Je spíše na větší projekt. Rádi bychom to spojili s rozšířením veřejného parkování v Bahoku. Budeme na tom pracovat.

 12. Při čtení zdejších příspěvků se člověk docela pobaví. Ale na druhé straně je zřejmé, že povědomí o zónách 30 je v České republice velmi slabé. Zóny 30 jsou prakticky po celé Evropě absolutně dominujícím dopravním režimem mimo hlavní místní komunikace, např. Vídeň má 3/4 ulic v režimu Zóna 30, to je cca 2000 kilometrů! Argument, že jde o nějaký ojedinělý experiment a lidé budou pokusnými králíky, je proto zvláštní. Je jednoznačné, že v zóně 30 nemají být značené přechody a pokud možno ani jiné vodorovné značení, ani cyklostezky, světelná signalizace, zkrátka všechno to, co sugeruje pocit “hlavní komunikace pro auta”. Na druhé straně není řečeno, že se má živelně přecházet kdekoli – je vhodné místa s větším frekvencí přecházení vhodně upravit – např. zvýšená plocha, která nabídne bezbariérové přecházení a zároveň zajistí nízkou rychlost aut. Pak není třeba se o přecházející děti bát. Jinak při střetu rychlostí 30 km/h má člověk 10 % riziko vážného zranění, kdežto při 50 km/h již 90 %! A hlavně, z třicítky auto zastaví na vzdálenost, na kterou z padesátky ani nezačne brzdit. Proto jsou zóny 30 šlágrem po celé Evropě.

 13. Dobry den, stale se mi moc nezda zona 30 v okoli ulice Ivancicka. Zona zde zacina a je hodne malo aut, ktere zde snizuji rychlost. Moznost stani aut v krizovatce zabranuje chodcum, ale i ridicum, aby meli prehled o krizovatce. Neni to dlouho, co zde auto porazilo chlapce. Myslim, ze oznaceny prechod pro chodce, by zde nebyl marny. Stejne tak jako zakaz parkovani v krizovatce Ivancicka x Jancova. Prosim o zvazeni. Dekuji

Comments are closed.