Lentilky stage 9: Snake trail Fryčovická

The popular project of Letňany lentils will be extended to another part of the housing estate. So far, Lentilky has ended on Křivoklátská Street, however, other parts of the housing estate also need renovation. The surroundings of the Fryčovická primary school have been partially revitalized, a sports field has been built, and a dog meadow is very popular in the southern part. On the right side of the school, however, is a space that has not been maintained for many years.

Current status

The renovated public space is delimited on the west side by a high panel house and on the east side by the fencing of the Fryčovická primary school. This delimitation creates an interesting area, where the terrain with a length of approximately 250 m plays a significant role. The space is unsystematically planted with now-grown trees, which, however, look untidy and do not add much value to the overall appearance. The big drawback is the complete absence of urban furniture. The grass is used only for the enclosure of pets, but does not provide any other possibilities of use.

Territorial revitalization

The first point on the way to reviving the school’s public parterre is the renovation of the existing surfaces and the supply of functional elements to the park area. The main motive is to create 2 paths. The first of them, the so-called “fast road”, is created on the basis of the existing sidewalk, where only the surface will be replaced. This path has a primarily purposeful function. The sidewalk is distinguished by its surface (distinctive brick paving), so as to attract attention, in the huge gray areas of the housing estate.

The second way is the so-called “snake trail”. It undulates the territory and overcomes significant terrain inequalities. The trail is intended as a walk and all activities designed in the area are strung on it like beads. The road surface is threshing, ie. paved but still close to the natural character of the territory. Greenery will be added to suitable places. No healthy mature trees will be cut down.

Activities

It is necessary to add the possibility of public activities and the use of public space to the area. A survey of residents found out what they really miss. The main problem is the lack of possible seating in the park, playgrounds and urban furniture such as trash cans. Places for placing such elements were defined in the space. In the southern part there is a “square”, which is in a sunny place and at the same time in front of the entrance to the sports complex, which is a very used element. There is also an entrance to the “snake trail”, to which other functions are associated.

Below the terrain break there is a playground for smaller children and in the northern part of the primary school there is seating for anyone looking for rest. At the entrance to the area next to the panel house there is a bar maze for all ages. Along the entire path leads a red snake, which is a distinctive element and brings life and color to the space. The snake sometimes “goes” into the terrain, however, in certain places it can be used as a bench, climbing frame or slide.

Financing

Letňany’s budget is currently limited, however, the town hall management is dealing with funding from subsidy projects of the City Hall and the Ministry of the Environment. Currently, project work is underway, which will be followed by construction proceedings. By the end of 2013, it will be known whether the Snake Trail will be implemented next year or whether we will have to wait for a better financial situation.

In case of any comments on the Snake Trail, use the direct contact: mikulecky@letnany.cz. You also have the opportunity to express your opinion below.

Presentation Snake trail Fryčovická – download

19 thoughts on “Lentilky stage 9: Snake trail Fryčovická”

 1. Dobrý den,

  píši Vám za SVJ 467, Tupolevova. Hadí stezka se nám moc líbí! Doufám, že se na ní najdou peníze. Ten prostor je v současném stavu naprosto šílený.

  Zdraví

  Jana Opltová

 2. Dobry den, za revitalizaci uzemi jsem velmi rada!!
  V navrhu mne vsak zaujaly dve veci, o kterych premyslim:
  1) “soucasne vzrostle stromy pusobi neupravene a celkovemu vzhledu na hodnote moc neprispivaji” – v tom si dovoluji oponovat, vzrosle stromy jsou v tomto uzemi jednim z mala oku lahodicich prvku. Rostly radu let a bez nich by zde byla pustina. Jak je s nimi, prosim, pocitano v projektu? Jak do nej budou zacleneny? Kolik a ktere se planuji eventuelne pokacet?
  2) planovane “vysoke traviny” bych zde rozhodne nepodporila. Myslim, ze mnohem lepsi je mit zde kratce strizeny a upravovany travnik. Ocekavam lepsi vzhled plochy, lepsi vyuziti, mensi narocnost na spravu a nizsi naklady. Je ale prosim pocitano s tim, ze plochu bude potreba pravidlene sekat, aby vsude mohly vjet sekacky?

  Dekuji za zpetnou vazbu a tesim, ze se to snad cele povede brzo ;)!

  1. Zdravé vzrostlé stromy samozřejmě kácet nebudeme, pouze na vhodná místa doplníme novou zeleň. Budeme odstraňovat pouze některé staré, přerostlé a nevzhledné keře u plotu ZŠ. Vysoké traviny budou pouze na velmi malé části jako součást celkové dekorace. Současný trávník ve většině zůstane a budeme ho pravidelně udržovat strojně i ručně. Budoucnost projektu závisí na dotacích. Pokud je získáme, bude Hadí stezka hotová v roce 2014.

 3. Dobry den,

  ja osobne s revitalizi a realizaci Hadi stezky naprosto souhlasim. Moc se mi projekt libi a doufam, ze se penize sezenou a cely tento prostor ziska novou a uzitecnou podobu pro vsechny.
  S pozdravem,
  Jana K.

 4. Dobrý den, projekt vypadá moc pěkně. Bydlíme hned u něj. Konečně to prokoukne a nebudou tu strašit stará špinavá pískoviště. Šup sem s tím ;-)))

 5. Souhlasím s paní Olgou a na hotovou stezku se moc těším za sebe i za všechny maminky a jejich děti.

 6. Dobrý den,
  chtěla bych upozornit na jednu věc. Pokud více prší, po stávajícím chodníku, doufejme budoucí “rychlé cestě” se valí voda. Řeší projekt kvalitním způsobem odvedení vody z pozemku? Je možné se jako veřejnost účastnit jednání komise, která toto řeší?

  1. Děkuji za upozornění. V rámci územního řízení se odvodnění neřešilo, nicméně bude to součástí prováděcího projektu, který bude zpracovávat realizační firma. Speciální komise pro Hadí stezku není, ale je možné se účastnit jednání komise RSŽP, kde jsou diskutovány všechny projekty spadající do Letňanských lentilek.

 7. Dobrý den, napadl mě ještě jeden k dotaz k této stezce. Bude zachován malý svah, který je v místech u plotu, kde nyní plandá info o Hadí stezce? V zimě je hojně využíván malými dětmi na bobech, to je jediné co se na tomto místě zatím dá využívat.

  1. Díky za upozornění, plakát znovu upevníme. Svah zůstane. Neplánujeme žádné velké přesuny hmot. Nová stezka bude kopírovat současný povrch.

 8. Obyvatelé paneláku 463 – 468 by rádi víc parkovacích míst. Od 17:00 není možné zaparkovat.

  1. V rámci Hadí stezky parkovací místa bohužel neřešíme. Zaměřujeme se pouze na prostor mezi panelákem a školou. Uvažujeme však, že bychom rekonstruovali Bahok – drobné provozovny u zastávky Fryčovická. Při rekonstrukci bychom zachovali komerční prostory ve spodním patře a nahoře by se udělalo parkoviště. Zatím je to jen úvaha. V průběhu roku bychom představu více konkretizovali.

 9. Dobry den, chtel jsem se zeptat, jak to vypada s timto projektem? Bude se tento rok realizovat?

  1. Dobrý den, Hadí stezka je součástí Lentilek II, pro které jsme podali v dubnu žádost o dotace z evropských fondů. Budeme vědět přibližně v září, zda dotace dostaneme. Pokud ano, Hadí stezku postavíme příští rok.

 10. Dobrý den, jak to vypadá s realizací Hadí stezky? Dlouho se o ní nemluvilo a dle toho co jste psal měla být již hotová. ……….Pokud je získáme, bude Hadí stezka hotová v roce 2014………….
  a dále že možná příští rok. Tak kolik let to ještě bude?
  Jaký je akutální stav s dotacemi a realizací stezky?
  Lidé se na stezku těšíli a těší a nyní je ticho okolo tohoto projektu.

  Děkuji mockrát a jsem s pozdravem

  Stojanoska

  1. Dobrý den, na Hadí stezku jsme neúšpěšně žádali v loňském roce dotace. Určitě to zkusíme znovu v příštím programové období. Zatím nejsou zveřejněny žádné výzvy, tak to vypadá spíše na příští rok. Existuje také možnost, že peníze na realizaci schválí zastupitelstvo v rozpočtu na rok 2016. Letos se tento návrh do rozpočtu nedostal. Vše je jen otázkou peněz. Držme si palce, třeba vyjdou příští rok nějaké evropské dotace.

   1. A proč tedy propagujete něco co bude, když nevíte výsledek? Nalákali jste lidi na toto(děti se těšili…) a nakonec bůh ví kdy nebo vůbec že? Ta plachta, která visí na plotu na vlásku, je tam vlastně úplně zbytečně. Škoda
    🙁

    1. Primárním účelem plakátu byla výzva k diskusi, abychom u Vašeho domu nepostavili něco, co se Vám nakonec nebude líbit. Nikde nepadl žádný závazek, že Hadí stezka bude postavena do určitého roku. Děti se stále mohou těšit a zatím ať vyzkouší hřiště v Lentilkách. Mají to jen kousek.
     Připravit projekt je dlouhá cesta. Projektanti ho musí nejdříve nakreslit, několik měsíců trvá územní a stavební řízení, pár dalších zabere zpracování dotační žádosti atd. S dotacemi jsme vloni neuspěli, ale pokusíme se o to určitě znovu. Osobně jsem pro to, aby obec z vlastního rozpočtu investovala do Hadí stezky 5-8M, ale v zastupitelstvu je dalších 20 členů, kteří pro letošní rok měli jiný názor, protože Hadí stezka v rozpočtu není. Pokud znáte své zastupitele, tzn. že jste byla u voleb a volila některou ze stran zastoupených v zastupitelstvu, apelujte u nich, aby Hadí stezka byla investiční prioritou v roce 2016.

Comments are closed.