It took a long time, but the rocking lighter is here!

WP_20140808_035The first lentil is open and the children immediately pounced on it. Behind Ivančická Street near Malkovského Kindergarten, little boys and girls can try out new red swings. The lentil has a safe soft tartan surface and all playing elements are certified according to the valid legislation. There is still no lawn around, but it will be established as soon as the great heat subsides. Lentilka replaced 800 m2 of old concrete playground.

There are concrete benches on the edge of the lentil. We have been thinking for a long time with architects and designers how to make benches on which parents would look after their children during the day, and how to prevent vandalism and evening sitting of noisy adolescent parties.

WP_20140808_008

We chose a compromise – a concrete block that you can only sit on for a while, because then he starts studying. It will definitely not be a problem for moms and dads to bring a blanket for sitting together with a lot of other things. However, those who we do not want in our surroundings will certainly not have with them.

We will see in the coming months whether this idea will work. Wooden seat cushions or something similar can be finished at any time. So kids, go for the swings and look forward to the new school year. We will open another playground together with new textbooks 😉

WP_20140808_053

DSC09755

DSC09745DSC09748DSC09742

HoupaciVCislech2

30 thoughts on “It took a long time, but the rocking lighter is here!”

 1. Dobry den,
  Predem bych chtela pogratulovat k nove lentilce.Je moc pekna a moc jsme se na ni tesili.
  Muj dotaz zni,zda-li bude lentilka oplocena.Na to,ze je otevrena 1.den,tak jsem zjistila ze si pejsci stacili udelat z betonovych lavicek psi zachodky.Vim ze to zavisi zejmena na majitelich a samotni psi za to nemuzou.Oploceni by se zkratka hodilo.Dekuji za odpoved.

  1. Dobrý den, díky za gratulaci. Oplocená bude pouze lentilka s pyramidou, kde je jako podklad písek. Budovat všude ploty není pěkné. Zkusíme dát vedle lentilky psí pisoár. Je skutečně na nás, zda si zničíme to, co jsme za naše peníze vybudovali. Možná je to trochu naivní, ale věřím, že jsme dostatečně vyspělá společnost a lidé se budou k novým věcem na sídlišti chovat slušně. Pokud někdo lentilku nebo její vybavení zničí, tak se dalších 20 let bude dívat na rozbité houpačky a pomočené lavičky.

   1. Dobrý den,
    musím s vámi nesouhlasit, neboť mám za to, že nízký plůtek chránící dětská hřiště proti vniknutí psů mi nepřijde nijak nehezký a shledávám ho více než praktický. 90% dětských hřišť v Letňanech oploceno je, a je to jedině dobře.
    Nově vznikající lentilka “dětské hřiště” by dle popisu lentilky měla být také z části oplocena.
    Abych se vrátila zpátky k houpací lentilce. Odpoledne jsem s dětmi opět zavítala na houpačky a nevěřila svým očím. U jedné z houpaček skater chybělo pomocné madlo.
    Nevím, zda-li se madlo pod nějakým dítětem utrhlo či si dal někdo práci a toto madlo odcizil. (přikláněla bych se k té druhé variantě).
    Trošku se bojím, v jakém stavu bude lentilka zítra.

    1. …jak jsem psal výše. Když si Lentilky zničíme, dalších 20 let se budeme dívat jen na torza houpaček. Jedině rodiče mohou vychovávat své děti ke slušnosti. Když si lentilky rozbijeme, nebudeme mít nic. Je mi to líto, ale bohužel radnice tu není k tomu, aby vychovávala.

   2. Že by se v tak velkém dotovaném projektu nenašla obálka s pár stovkami na plůtek?? To by si asi někdo musel otrhnout od pusy

    1. Zdravím Marku, díky za podnětný komentář. Prošel jsem včera celý rozpočet a skutečně v něm žádná obálka není. Máme tam plno nových trávníků, prvky na dětská hřiště, nové chodníky, desítky nových stromů a další zeleně… ale fakt žádné obálky. Rozpočet je velmi napjatý a hádáme se s dodavatelem o každou korunu. Teď už projekt bohužel nezměníme, ale zkusím u Lentilek II zahrnout nějaké obálky do rozpočtu. Sice mě nenapadá, k čemu by tam byly, ale třeba nám v dalším komentáři napovíte. …jinak obálek máme plno na Poště. Řekl jsem asistentce, aby Vám jich pár poslala domů. Užijte si je.

     1. Hlavně že u Vás před barákem bude všecho možný. Na to se finance a cesta našla. Ostatní si můžou trhnout nohou ale vaše lentilka musí bejt jenom to nejlepší. Ještě si tam nechte vybudovat orloj a místo apoštolů se tam ukazujte se svejma kamarádíčkama.

 2. Dobrý den,

  lentilka je docela hezká, snad nám co nejéle vydrží. Jen doufám že kolem bude vysazeno co nejvíce stromů aby to trochu pohltilo hluk. Taky zatím to vypadá dost bezútěšně….hlína, beton a ocelové houpačky….

  1. Dobrý den, těším mě, že se lentika líbí. Betonové jsou na lentilce jen základy, celý podklad je z bezpečného a měkkého tartanu. Ocelové houpačky byly zvoleny zejména z důvodu vyšší oddolnosti. Hluk z ní určitě nebude větší než ze starého asfaltového hřiště. Jak je vidět na starých fotkách, kolem betonového hřiště nebyly žádné stromy, teď jich kolem bude několik, ale dejme jim chvíli šanci, aby vyrostly… stejně jako tráva, keře a další zeleň. Je jí kolem o 600m2 více, tak věřím, Michale, že budete do budoucna spokojen.

 3. Houpačky jsou super. Dobrá práce. Těším se, až budou lentilky celé hotové. Konečně si děti budou mít kde hrát. Na sídlišti bylo jedno hřiště, teď jich bude určitě víc.

 4. Dobrý den, konečně je hotovo. Děti už houpačky vyzkoušely a líbí se jim. Děkujeme

 5. Dobrý den, lentilka s houpačkami je perfektní. Už se těším, až bude u nás před domem sportovní hřiště. Děti nebudou už sedět stále u TV a budou se hýbat. Děkuji. Martin

  1. Dobrý den, sportovní hřiště je připraveno zatím jen v základech, ale pracujeme na něm intenzivně. Ještě, než začnou podzimní deště, budou na něm děti hrát fotbal. Díky, že fandíte Lentilkám.

 6. Bohužel nemohu podpořit kladné hodnocení houpací lentilky. Již teď jsou některé šroubové spoje povoleny. Houpačky svou konstrukcí nejsou bezpečné, hrozí přepadnutí dětí. Chybí jakákoliv tabulka s maximální nosností. Dle mého názoru jsou houpačky pro děti nebezbečné. A názor pana Mikuleckého že nebudou 20 let nic opravovat??? Pak nemuseli nic tak otřesného stavět.
  Marek

  1. Zdravím Marku, dlouho jste se neozval, jaká byla dovolená? 😉 Těší mě, že jste se zašel na houpací lentilku hned podívat a zkontrolovat ji. Postavila ji odborná firma a lentilka má všechny potřebné bezpečnostní certifikace. Provozní řád společně se všemi informacemi bude před kolaudací doplněn. Hřiště je nyní předáno do předčasného užívání. Chtěli jsme dětem udělat radost. Moc se na houpačky těšily – vždyť hodinu po odstranění plotu jich tam bylo plno. Některé prvky jsem v rámci přejímky zkoušel sám a mých 95 kg v pohodě vydržely. Jako každá část našeho městského mobiliáře budou i tyto houpačky procházet pravidelnou kontrolou technické čety a případné opravy budou v rámci možností ihned provedeny. Zajděte se podívat do vnitrobloku Chlebovická, jak se umíme starat o to, co jsme vybudovali. Budete příjemně překvapen. Mějte se skvěle a těšte se na další lentilky, brzy jich bude plné sídliště.

 7. dobry den
  lentilka vypada dobre uz jsme vyzkoušeli jen skoda že tam není klasická houpačka.Pro male děti to moc není.Planujete ji nekam dat tu klasickou ?dekuji

  1. Dobrý den, pro nejmenší děti bude brzy otevřená lentilka v rohu Malkovského u DPS. Určitě si mezi lentilkami najdou zábavu děti všech věkových kategorií a také dospělí. Lentilkami jsme se snažili pokrýt potřeby všech.

 8. Dobry den, bude nekdo hlidat,aby na nových hřištich nevenčili lide své psy? Pokud bude opět jen umistěna cedule zákaz vstupu psů,ale už to nebude nikdo kontrolovat a předevsim pokutovat,tak jsou celé Lentilky o ničem.

 9. Marku, priznam se, ze Vam prilis nerozumim. Vase neustale utoky na pana Mikuleckeho mi pripadaji jako, ze nemate co delat, ale uklidnuje Vas, kdyz si tady anonymne zanadavate. Kdyby Vase argumenty byly alespon opravnene, tak nereknu ani slovo. Misto padnych argumentu, ale Mikuleckeho osocujete z nesmyslu. Co se tyka ceny, znam na sidlisti mnoho lidi, a vsem, se kterymi jsem se bavil a rozumi stavbam, se zda v poradku. Zda se mi tak trochu, ze jste typ cloveka, ktery vidi korupci ve vsem, a to hlavne, kdyz se mu to zrovna hodi. Dale podle vas je okolo domu pana Mikuleckeho vsechno a jinde nic. No to je opravdu argument, ktery uz mi hlava nebere vubec. Nase SVJ, stejne jako ostatni, o kterych vim, dostala od radnice nabidku k jednani, na kterem vybirali, co pred domem chteji, takze co chteli, to take maji. Coz je podle mne reseni az nadcasove a fer pro vsechny. Mrzi mne, ze mam evidentne za sousedy zapskle lidi bez argumentů, jako jste vy, pokud tedy nepracujete na nejakou politickou objednavku. Zatim to tak vypada.

 10. Dobrý den,houpačková lentilka je moc hezká,ale zároveň s otevřevím hřiště měl být nainstalován odpadkový koš!!!
  S pozdravem J.Stárková

  1. Dobrý den Jano, houpací lentilka, stejně jako například některé chodníky či parkovací místa, byla předána do tzv. předčasného užívání. Nechtěli jsme, aby děti kolem lentilky chodily ještě dva měsíce a jen se na ní dívaly. V rámci celého projektu bude po sídlišti rozmístěno 24 nových košů na odpadky a 17 košů na psí exkrementy. Kolem houpaček v dosahu několika málo metrů jich bude 4+2. Ještě chvíli to musíme bez košů vydržet, protože projekt se stále staví. Pěkný víkend a díky, že fandíte Lentilkám.

 11. Dobrý den Všem,

  … domnívám se, že lentilka kterou si lze koupit v které koliv samoobsluze bude levnější, nežli pokus pana Mikuleckého obnovit sídliště…
  Tento projekt skrývá mnoho neznámých. Modleme se za to, že tento pokus pana radního Mikuleckého byl tím posledním, nehledě na to, že se jedná o peníze nás všech.

  1. Lentilky změní naše sídliště k lepšímu. Někteří změnu ocení teď, jiní později. A děti, které si už teď na lentilkách hrají, si je určitě oblíbí jako ty sladké z obchodu.

   1. Které “lentilky” jsou již hotové? Na kterých kromě houpačkové už si děti hrají? Děkuji za odpověď.

    1. Dobrý den, paní Kolínová, na sídlišti se stavba mění každý den. Předběžně je otevřená houpací lentilka, pyramida by měla být o víkendu, posilovací stroje jsou složené ve skladu a čekají na osazení, sportovní lentilka už má branky a koše a u dětské se v příštích dnech bude dělat povrch. Trochu nám teď stavbu komplikuje počasí. Již o víkendu se měli dělat další na lentilkách, ale bohužel neumíme poručit větru ani dešti, tak musíme čekat, až podkladní vrstvy uschnou. Děti se už brzy dočkají a za pár dní si začnou užívat další lentilky. Mějte se fajn a díky, že fandíte Lentilkám.

 12. Dobrý den, slyšela jsem, že na této lentilce se už staly dva vážné úrazy dětí, z toho jeden páteře. Je to pravda, máte k dispozici tyto informace? Některé herní prvky mi osobně také nepřijdou příliš bezpečné, konkrétně ty dva “skejty”, konstrukce se chová, jako by to byla normální houpačka, ale pokud si na to dítě sedne (což ty menší dělají), tak se to s nimi protočí a skončí na zádech. Osobně to vídám celkem pravidelně. Také jsem se chtěla zeptat, proč mají ty houpací sítě tak velká oka, malým dětem tam propadávají zadničky a ty velké to akorát tlačí. Dle dětí je použitelný pouze ten prostřední prvek, tedy to houpací kolo, kde jsou výplety u sebe a pohodlné. Ty houpací sítě jsou nepohodlné schválně, také kvůli bezdomovcům? No pokud se na to budeme dívat takto, tak tady bude všechno trochu nepoužitelné, nemyslíte? S pozdravem P. Kubíková

  1. Dobrý den, paní Kubíková, na děti čeká nebezpečí všude. Ve třídě se při hře na babu mohou rozbít hlavu o lavici, při tělocviku zlomit nohu nebo se na kole vymlátit tak, že skončí v nemocnici. Toto jsou konkrétní případy z mého dětství. Vyrůstal jsem na podobném sídlišti, které bylo navíc rozestavěné, lezli jsme po vysokém lešení nebo si hráli na vojáky v nedokončených budovách. To vše jsem měl samozřejmě od mé mamky zakázáno, ale stejně jsem to druhý den udělal znovu.

   Houpací lentilka má jiný, spíše pozitivní problém – je na ní moc dětí najednou. Roky tu mezi našimi paneláky nic pro děti nebylo a teď se hádají, kdo se bude na jaké houpačce houpat. Ještě jsme ani oficiálně neotevřeli fialovou posilovnu a už byla plná dětí. Osobně jsem upozorňoval přihlížející maminky, že se jejich děti pohybují za páskou. A odpověď: “Tolik se děti těšily, že jsme je nemohly udržet”. Posilovací prvky jsou spíše určeny pro starší děcka a dospělé a pro ty menší mohou být některé z nich velmi nebezpečné. Když se ale jdete podívat na posilovnu, tak je plná právě malých dětí a posedávajících rodičů.

   Postupně dostavíme další hřiště a děti tak budou mít obrovský výběr, kde si hrát. Jestli to bude na houpačkách, posilovně nebo pyramidě nechávám na nich samotných… a samozřejmě na rodičích, kteří jim zcela jistě dají přesně instrukce, jak se venku chovat. Stejné instrukce, jaké dávali rodiče mě a neposlouchal jsem je 😉

 13. Dobrý den,
  musím souhlasit, že oka na houpacích sítích jsou moc daleko od sebe. Např. na Petříně je tato houpačka také, ale daleko hustší a houpání na ní je lepší. Nedala by se síť vyměnit. Děti opravdu propadávají 🙂

  1. Dobrý den, nyní už změnu udělat nemůžeme. Podmínky dotací jsou velmi přísné. Uvidíme po dokončení stavby.

Comments are closed.