Dog toilets. Good idea?

BetonovyPisoarPsiWhen you walk around Letňany, you will come across a large number of corners near houses, bollards, fences, baskets and signs fed by dogs. This makes our district no different from other parts of Prague. In the last few years we have opened 3 dog meadows, but of course no pet can wait to empty there. Dog urinals can be a solution. Do you think they will work? Where should we place them?

The dog urinal defines for dogs a place where peeing is suitable, and by the fact that urine remains inside the urinal, this place is interesting enough for dogs for everyday use. The body of the urinal is a hollow wooden, plastic, stainless steel tube with holes. The urinal can also be made of concrete with various surface finishes. The holes allow urine to pass in, where it is trapped in the tank. Excess urine is drained from the urinal body by overflow and freely seeps into the soil or is drained into the sewer. This ensures that the odor trail remains inside even in the rain and does not wash off. The dog urinal is finished with a lid at the top.

WP_20140904_005

The urinal should not increase the characteristic odor of dog urine in a given place. The system is designed so that there is always urine left in the tank, which will always entice dogs to perform their needs in this particular place. Urinals can be easily washed and therefore the overall maintenance is much easier than changing a piece of wet plaster on the house. The system also requires some discipline from dog owners. If necessary, they should point the dog at the urinal.

In Letňany we will try to place several dog toilets for a test and see what the result will be. Do you think dog urinals will work? Where would you recommend them?

14 thoughts on “Dog toilets. Good idea?”

 1. Dobrý den,
  konzultovali jste toto s nějakým odborníkem na psy? Dle mého soudu se jedná o to, že každý pes (na rozdíl od fenky) během venčení vykoná “malou” potřebu třeba i více než desetkrát, jelikož málokterý pes se vyprázdní naráz. Zatímco úklid psích exkrementů je možné při troše dobré vůle kontrolovat (jednoduše je uklízet), psí moč je fekálie, se kterou neuděláme zhola nic. Ono totiž psí močení nemá jen čistě vylučovací příčinu, ale i příčinu teritoriálního značkování. Zabránit psovi v tomto chování je v podstatě nemožné.
  Tudíž, dle mého názoru se jedná o nesmysl a zbytečně vyhozené peníze, pakliže psí pisoár nebude na každé lampě či poblíž stromu apod.
  Pár těchto instalací v Letňanech v žádném případě daný problém nevyřeší.
  Dominik

  1. Dobrý den, je nutné si upřesnit, co je cílem zkušební instalace pisoárů. V Letňanech jsme vytipovali několik míst, kde psi konají malou potřebu na fasády, blízko hřišť, na okrasnou zeleň apod. Máte pravdu, že pes je schopen zvednout nohu každých 10 metrů, a rozhodně nechceme, aby psi toto dělali jen u pisoárů. To bychom jim museli instalovat tisíce a to nebudeme. Chceme jen na kritických místech postavit několik kusů a soustředit tak psy na pisoáry místo toho, aby močí poškozovali okolí. V několik městech už to funguje, tak uvidíme, jak to dopadne u nás. Na jaře vyhodnotíme aktuální stav a rozhodneme se jak dále. Jsme moderní obec, tak dejme novinkám, jako jsou psí pisoáry, šanci.

   1. Dobrý den,
    děkuji za odpověď, se kterou se dá souhlasit. Přesto bych měl ještě jedno zamyšlení; v reportáži ČT, která o psích pisoárech informovala, byly k vidění i jiné typy pisoárů. Jedná se mi o to, že ten betonový (alespoň pro mě) je na první pohled otřesný! Jeho umístění je vhodné tak maximálně pod ten odpadkový koš. Ale ten plastový je docela nenápadný, zabere minimum místa, a mohl by se na exponovaná místa instalovat v mnohem větší míře, ve finále bude určitě mnohem levnější. Otázkou je, jak by se dalo zabránit jeho odcizení. Pokud by tato otázka byla vyřešena, přimlouval bych se za tuto možnost.
    Dominik

    1. Dobrý den, zatím jsme objednali pouze betonové pisoáry, protože jejich instalace je nejjednodušší. Vyzkoušíme je, a pak se případně rozhodneme o nákupu dalších.

 2. Dobrý večer….mám dotaz,ten psí pisoár na rohu u bahoku bude stát tak jak stojí nebo se ještě bude někam posouvat?Ptám se z toho důvodu,že v zimě tam děti bobují a skotačí.Myslím a není to jen můj názor,že to stojí na špatné místě .Děkuji za odpověd.

  1. Dobrý den, pisoár není napevno ukotven k zemi, tak není problém ho na zimu přesunout. Průběžně budeme zkoušet různá místa pro umístění pisoárů. Zatím fungují a pejskaři si je chválí, tak možná přikoupíme další.

 3. Hezký den,
  budete rozšiřovat počet psích pisoárů – zdá se mi to jako velmi dobrý nápad, ale zatím je ve vašem zkušebním období hodně málo instalováno. Dále bych chtěl poukázat na to, že děti často neumí číst a cedulky si nepřečtou na nich a proto sahají na tyto psí patníky – dá se s tím něco udělat? Např. nějakou osvětu (častější) v letňanském zpravodaji k čemu to je a proč na to děti šahat emají?
  Pavel V.

  1. V návrhu rozpočtu na rok 2015 jsou finance na cca 15 – 17 ks. Pokud bude rozpočet schválen, budeme řešit konkrétní místa. Máte tip?

   1. Dobrý den,
    kam budete jako městská část osazovat nové psí piosáry? Nevím zda již máte něco vytipováno, ale zatím jsem nezaznamenala jejich rozšíření 🙂 Myslím si, že jde o skvělí nápad a poděkování patří i Vám, že jste na pejskaře myslel! 🙂

    1. Dobrý den paní Janská,

     děkuji za Vaši pochvalu projektu psích toalet jehož jsem spoluautorem. V úvodním projektu jsem panu Mikuleckému podal návrh na umístění. Počítal jsem hlavně s místy, která pejskaři nejvíce navštěvují a zároveň jsou v místech dětských hřišť. Musím se přiznat, že jsem je vybíral s chutí, protože jsem sám rodilým letňanským pejskařem 🙂 Musím říci, že dle mého názoru se místa ujala. Pisoár plní svou funkci a jednou jsem u něj dokonce viděl psí frontu 🙂 Zároveň jsem také rád, že i po tak dlouhé době nebyl ani jeden cílem nájezdu vandalů. Ale teď k Vaší otázce. Už v úvodním projektu jsme počíteli s rozšířením. Peníze v rozpočtu jsou. Zatím mne napadá rozšíření o místa jako je nové sídliště u lesoparku, ulice Tupolevova u základní školy Fryčovická a jistě samotný lesopark by si při své velikosti zasloužil ještě jeden další. Samozřejmě, že nejsme vševědoucí, a proto by bylo ideální vytvořit v letňanských médiích dotazník s návrhy na umístění. Budu velmi rád když i Vy poradíte kde by Vám vyhovoval.

     S díky za Váš komentář a přátelským pozdravem

     Milan Čmelík
     Předseda letňanské ODS
     cmelik.milan@gmail.com

     1. Dobrý den,
      sídliště u lesoparku je velmi zajímavá lokalita i z pohledu pejskařů. Osobně si myslím (a našla jsem to i na stránkách http://www.psizachody.cz) že není potřeba rozšiřovat o betonové psí pisoáry (které mi přijdou nejlepší, protože drží i koše a schránky) ale i dřevěnné hranoly jako psí piosáry, které by mohly být u každého vchodu bytových domů, aby pes který vychází a potřebuje vykonat potřebu mimo svůj domov, měl rovnou dané místo.
      Budu se těšit na rozšíření míst kde pejsci mohou značit beztrestně a pohledů ostatních obyvatel a jejich majitelé se naučili všeobecné úctě k majetku nás všech.

 4. Jaké jsou budoucí výhledy? Koukám, že ačkoliv proklamacím, že budou další místa na značení tak se tomu nestalo. Docela jsme Vám fandila a opět pár slibů, několik vlaštovek a zase se nic neděje z rozvojem v této oblasti.

  1. Díky moc za dřívější podporu. Radnice už pro mě není prioritou. Oblast týkající se psů řeší zástupce starosty Tomášek, tak se prosím s dotazem obraťte na něj. Kontakty najdete na webu radnice.

Comments are closed.