Chcete sídliště jako v Indii? Ptá se zastupitel Mikulecký

DSC09389“V posledních týdnech jsem několikrát slyšel, že jsme zelenou lentilku u Žabky udělali blbě“, říká radní a zastupitel Jan Mikulecký. Je pod ní nepořádek, lidé skrz rošt hází nedopalky a papírky od sušenek. Rošt, po kterém se chodí, je 20 cm nad zemí, a po několika dnech je pod ním plno odpadků. Ale skutečně za ten nepořádek může nová lentilka? Ptá se Mikulecký.

Jak řekl nejen člen rady MČ Praha 18 Jan Mikulecký, Lentilky změnily naše staré sídliště k lepšímu. Velmi rychle si zvykáme na nové věci a málokdo si vzpomene, jak depresivní bylo projít mezi našimi paneláky ještě vloni. Hezké prostředí se může rychle změnit zpátky na ghetto, pokud se o něj nebudeme starat a nebudeme si vážit nových věcí kolem sebe. Co nás vede k tomu, že necháme na zemi ležet krabičku od cigaret, která se netrefila do koše?

“Doma jdeme z obýváku přes chodbu až do kuchyně, abychom vyhodili obal od chipsů do tříděného odpadu. Ale venku klidně odhodíme ten samý pytlík, i když jsme metr od odpadkového koše. Kde se to v nás zlomí?”, ptá se Jan Mikulecký, zastupitel. Maminka malé dítě ihned okřikne, když upustí hned vedle televize papírek od bonbónu na zem. „Mazej to uklidit,“ slyšíme, když puberťák nechá špinavé prádlo válet po celém bytě. Ale když jdeme kolem hřiště, tak si jen zamumláme pod vousy, kdo sakra vychovával tu mládež, že dělá kolem sebe takový bordel, a odhozené PET lahve necháme beze slova ležet.

Autor: Jan Mikulecký, Indie
Autor: Jan Mikulecký, Indie

“Naše okolí je opravdu naše a pouze na nás záleží, jak dlouho zůstane pěkné.” dodává letňanský zastupitel Jan Mikulecký. My tu žijeme a my si tvoříme prostředí kolem sebe. Můžeme se vymlouvat, že tu chybí městská policie, že by to měl někdo každý den uklízet, ale kdybychom se ke svému okolí chovali slušně, nepotřebujeme polici ani technickou četu, co každý den sbírá PET lahve v okolí dětských hřišť. Je tu skutečně obec proto, aby neustále po lidech uklízela? Řekneme, že to je z našich daní, ale opravdu chceme naše daně utrácet za to, aby po nás jiní uklízeli? My tvoříme naše okolí a my si ho také umíme velmi rychle zanést odpadky, poškodit a zdemolovat..

Popis k foto: Indie, Varanasi, svaté město, 2013

Autor: Jan Mikulecký, Indie
Autor: Jan Mikulecký, Indie